W tym roku odbyła się 31 akcja Sprzątania Świata w Polsce. Nasi uczniowie i wychowankowie  w dniu 26.09.2024r. dołączyli się do akcji i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy

Sprzątanie świata akcja międzynarodowa, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcję rozpoczął Kim McKay oraz Ian Kiernan w styczniu 1989 w Australii. W 1993, przy poparciu Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, akcja rozprzestrzeniła się na inne kraje. Do Polski przeniosła ją pani Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994. Odbywa się co roku we wrześniu, a organizatorem jest fundacja Nasza Ziemia.

Akcja Sprzątanie Świata to coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczenie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej elementem jest poszerzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w wydarzeniu każdy ma szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego. Pierwszym krokiem w drodze do Sprzątania Świata jest segregacja odpadów. Sprawia to, że w procesie recyklingu można odzyskać i ponownie wykorzystać surowce wtórne, a poza tym wysypiska śmieci przestaną być zasypywane kolejnymi odpadami, przez co wystarczą na dłużej. Akcja Sprzątanie Świata ma na celu oczyszczenie otoczenia z odpadów i sprawienie, że każdemu będzie żyło się lepiej    i zdrowiej. 

Sprzątanie Świata ma także za zadanie edukację nie tylko dzieci i młodzież, ale całe społeczeństwo.  Ludzie muszą wyrobić w sobie nawyk sprzątania i ograniczenia ilości generowanych odpadów, a do tego używania biodegradowalnych produktów, tym uczynią go przyjaznym dla ludzi i innych stworzeń.


 Patrycja Śleboda

Zespół do spraw ekologii

Sprz%C4%85tanie%20%C5%9Bwiata%20sosw%20grodkow%202024%20(16)
Sprz%C4%85tanie%20%C5%9Bwiata%20sosw%20grodkow%202024%20(16)
Galeria
 do góry